Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, jest lubianym zwierzątkiem domowym. Z uwagi na swoje niewielkie rozmiary jest dobrą opcją dla tych, dla których niemożliwe jest przygarnięcie psa lub kota. Świnka morska nie posiada wygórowanych wymagań, w kwestii pokarmu – jest zwierzakiem roślinożernym, głównie sianem. Pokarm świnki morskiej można urozmaicać warzywami i owocami, na przykład pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Trzeba zapewnić zwierzątku stały dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej ze ściółką oraz potrzebnymi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej można kupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy bezproblemowo w każdym sklepie z akcesoriami dla zwierząt albo w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, ponieważ świnki morskie nie przepadają za wspinaniem się. Dlatego ważna jest powierzchnia spodu klatki. Spód klatki może być plastikowy, a pręty z metalu. Najmniejszym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, można kupić klatkę większą, szczególnie gdy zamierzamy hodować w niej więcej świnek.Ważnym jest, aby pręty w klatce nie były rozstawione zbyt szeroko, gdyż może to grozić zaklinowaniem się świnki pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej powinno się wyłożyć ściółką i\oraz zakupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Zwykle podłożem klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i dobrze nadają się jako podłoże klatki. Minusem trocin jest fakt, że pylą i wysypują się poza klatkę. Alternatywą jest granulat, który wykazuje się wysoką chłonnością, ale bywa znacznie twardszy w stosunku do trocin. Ponadto istnieją maty dla gryzoni, z którymi nietrudno dbać o porządek w klatce, natomiast ich wadą jest brak możliwości kopania w ściółce, co gryzonie lubią.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Aby uprzyjemnić klatkę waszej świnki morskiej należy umieścić w niej potrzebne akcesoria, a w szczególności domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka morska będzie czuła się bezpiecznie, gdyż będzie miała norkę, w której może schować się na odpoczynek albo ochłonąć, gdy na początku przyniesiemy ją do domu.

karma dla kota https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty-29960.html